• Navštívili sme Paríž

• Paríž - mesto svetiel, kultúry, krásy, romantiky, zábavy, histórie, módy a samozrejme lásky.  O Paríži sa hovorí, že je to mesto, ktoré nikdy nespí. Svetoznáme múzeá, kultúrne a historické pamiatky, typické parížske kaviarničky, či romantická plavba po Seine. Toto všetko zažijete v Paríži.

V sobotu ráno sme odchádzali z Banskej Bystrice. Cesta bola veľmi dlhá, ale so super partiou a pani učiteľkami ubehla rýchlo. Hlavne sme sa nevedeli dočkať Paríža. Nedeľné ráno bolo krásne slnečné, keď sme docestovali do Paríža. Prechádzali sme cez staré parížske uličky, v ktorých sa nachádzali kaviarne typické pre Francúzov. Francúzske kaviarne majú charakteristické terasy, na ktorých sú stoly a stoličky uložené tak, aby sa sedelo smerom do ulice. Vysvetlenie je „francúzske“. Takto môžu muži obzerať nohy Francúzok.  Pomaličky sme prešli ku “Chrámu Matky Božej”- Notre-Dame. Bohužiaľ sme ho už nevideli v plnej kráse, lebo pred dvomi mesiacmi ho zasiahol rozsiahli požiar. Smutný pohľad na poškodený Notre-Dame nám vynahradil krásny výhľad z Eiffelovej veže. Výťahom sme sa vyviezli až na tretie poschodie. Prekonali sa aj tí, ktorí sa báli výšok a zvládli to bez problémov. Ten výhľad bol úžasný. Naozaj je Paríž veľmi, veľmi veľký. Parížom preteká rieka Seina, po ktorej sa môžete previesť vyhliadkovou loďou a vidieť ďalšie zaujímavé miesta. A aj my sme sa previezli na takejto lodi. Navštívili sme aj veľké rozkvitnuté Versailleské záhrady a aj zámok. Nájdete tam bludisko, krásne fontány s pozlátenými soškami a rozprestiera sa tam Veľký kanál, ktorý má tvar kríža. Bol vybudovaný za čias vládnutia kráľa Ľudovíta XIV. - kráľa Slnko. Po ňom plávali zlaté gondoly, ktoré kráľovi venovala Benátska republika. Aj teraz je tam možnosť  plaviť sa na gondolách. Záhrady sú dokonale upravené, všetko má svoj tvar a sú veľmi veľké, tak sme nestihli vidieť každý jeden kút záhrad. Na to by sme potrebovali ďalší jeden celý deň. A aká by to bola návšteva Paríža, keby sme nešli pozrieť do jedného z najväčších múzeí sveta - Louvre. V Louvri sa nachádzajú krásne umelecké diela. Pravdaže za dve hodiny sa nedalo vidieť všetko.  Keby sme stáli pri každom umeleckom diele len pol minúty, museli by sme tam stráviť tri a pol mesiaca. No videli sme aj najvýznamnejší a najznámejší obraz od Leonarda da Vinci s názvom Mona Líza. Pri tomto diele bolo veľmi veľa turistov. Našli sa však medzi nami aj takí, čo sa dostali cez všetkých ľudí úplne dopredu. Nemohli sme vynechať ani návštevu modernej štvrte Paríža - La Défense, zmes skla, ocele a výškových budov, kde bol postavený nový Víťazný oblúk - Grande Arche ku 200. výročiu Francúzskej revolúcie. La Défense patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Celý komplex stojí na betónovej platni, pod ktorou sú garáže, podzemné cesty, metro, obchody. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a prirodzene parky.  Zaujímavosťou tejto stavby je, že keby ste zobrali Notre-Dame, tak sa celý zmestí pod nový Víťazný oblúk  . Z tohto miesta je úžasný výhľad na Champs-Élysées a Víťazný oblúk - Arc de Triomphe.  Prechádzali sme aj okolo najslávnejšieho kabaretu Moulin Rouge. Na predstaveniach vystupuje okolo 200 tanečníkov a každý jeden má za seba náhradníka, ak by sa pri vystúpení niektorý z nich zranil.

Paríž je nádherné mesto. Určite, keď budete mať možnosť, choďte ho navštíviť. Očarí vás. Samozrejme chceme poďakovať našej pani profesorke a vedeniu školy, že nám umožnili ísť na takýto krásny výlet. Veľmi pekne ĎAKUJEME.

Veronika Pecníková II.G