• Blog

• Karanténa, význam a dôvody

• 26.04.2020 21:07
        • Ako si môžeme pomáhať v karanténe
        • V týchto mesiacoch prežíva celý svet bez výnimky Slovenska veľmi ťažké obdobie. Vláda SR prijala opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu v podobe karantény, ktorú mnohí ľudia nedokážu rešpektovať. Mali by sme však pochopiť jedno, ak nechceme, aby sa Slovensko zajtra pod náporom koronavírusu zmenilo na vojnovú zónu, ako je to v Taliansku, už dnes by sme sa mali správať podľa nariadenia vlády a dodržiavať pokyny kompetentných.

Boj s koronavírusom je hrou o čas, jeho šírenie treba čo najviac spomaliť a nespoliehať sa ani na predpovede zaručených odborníkov, že s teplou jarou či letom vírus zanikne, lebo neprežije vyššie teploty. To sú možno staré schémy na chrípku, no s koronavírusom sa trápia aj v Singapure, kde sú tieto dni teploty okolo 30 stupňov. Neexistuje zatiaľ žiaden výskum, podľa ktorého by nám s týmto typom vírusu mohlo pomôcť počasie.  Preto sa treba mentálne pripraviť na ťažké týždne, možno mesiace, keď ešte stále nebude na trhu účinný liek. Masovému šíreniu koronavírusu tak ešte dlho nebudú môcť brániť lekári, ale iba štát a najmä jeho uvedomelí občania.

Úrad verejného zdravotníctva vydal verejnú vyhlášku č. SHHSRVSU/2448/2020, ktorou nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých občanov s prechodným aj trvalým pobytom v SR, žijúcim na území SR nad 90 dní alebo zamestnaným na území SR, ktoré sa v období od 10.03.2020 vrátili z pobytu z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórei a určil poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby vo vzťahu k týmto osobám rozhodli o izolácii v domácom prostredí. Karanténa (domáca izolácia) sa týka aj rodinných príslušníkov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie. Pýtate sa teda, ako postupovať, keď sa ocitnem v karanténe? V prvom rade treba zostať doma a uvedomiť si, že závažnosť situácie.

Táto pandémia je vlastne akoby  neviditeľný nepriateľ a mnohým táto situácia pripadá ako z filmu. Vidíme však tú hrôzu v okolitých štátoch, tak sa spamätajme, buďme dôslední, správajme sa jeden k druhému ľudsky, aby sme dokázali túto situácia zvládnuť. Spojme sa všetci a  chráňme jeden druhého, nosme rúška, dodržujme všetko čo je potrebné. Vydržme to, veď nič netrvá večne a hlavne ostaňme doma!