• Blog

• Príspevok venovaný futbalistom

• 04.05.2020 15:48
        • Chcel by som aj ja v tomto období v krátkosti prispieť príspevkom o stravovacích špecifikách u športovcov počas tréningového cyklu v jednotlivých etapách pred športovým výkonom.Rozdelil by som to do troch dielov.

• 1.diel: Zastúpenie jednotlivých zložiek stravy
          • 2.diel: Počet denných dávok jedla

Časový odstup konzumácie stravy a pohybové aktivity

Rozdielnosť stravy v jednotlivých obdobiach

• 3.diel: Pitný režim

Význam výživových zvyklostí u mladých futbalistov

Zloženie stravy a stravovací režim sa môžu líšiť nielen podla individuálnych zvyklostí jedinca ale aj typu vykonávanej pohybovej aktivity.

• Každý športovec by mal mať zaistenú stravu zodpovedajúcej kvality
          • Konzumovaná strava by mala mať určité parametre a rešpektovať isté pravidlá (jednotlivé zložky stravy v určitom zastúpení, primerané množstvo stravy , časový rozvrh, pitný režim, pestrosť stravy, zdravotne nezávadné potraviny a spôsob tepelnej úpravy)
          • Celková energetická potreba je potom daná individuálne na základe morfo-funkčných a fyziologických charakteristík jedinca
          • Všeobecné doporučenie týkajúce sa stravovacieho režimu by malo byť približne podľa nasledujúcich zásad

Potravinová pyramída charakterizuje systém výživy tak, ako by ho mal mať optimálne usporiadaný každý jedinec

1.DIEL

ZASTÚPENIE JEDNOTLIVÝCH ZLOŽIEK STRAVY

Cukry (sacharidy): kroré sú hlavným zdrojom energie pre všetky bunky tela, tvoria 60-65% celkového denného príjmu

• Jednoduché sacharidy ako glukóza ( hroznový cukor ), fruktóza ( ovocný cukor), galaktóza ( mliečny cukor), sú zdrojom okamžitej energie, príjmame ich predovštkým z ovocia
          • Zložité cukry ako sacharóza ( repný cukor), maltóza ( sladový cukor), škroby ( obilniny,cestoviny,celozrnných výrobkoch, ryži, zemiakoch)

Pozor na sladkosti z jednoduchých cukrov ich konzumácia tesne pred výkonom je nevhodná nakoľko spôsobuje zníženie hladiny cukru v krvi, ktorá limituje konečný výkon

Tuky(lipidy): by mali tvoriť maximálne 25% celkového energetického príjmu.Zýskavame ich zo živočíšnych zdrojov( maslo, sadlo, tuk v mäse).

Zdraviu prospešné sú zdroje rastlinné( olivový, slnečnicový a sójový olej).Pre svalovú činnosť sú tuky nevyčepateľnou zásobou energie.Nadmerný príjem tukov nad 30% celkového energetického príjmu môže značne limitovať výkon.

Bielkoviny(proteíny):slúžia ako stavebný materiál pre výstavbu telesných tkanív, pre imunitný systém, mali by tvoriť 10 až 15% celkového denného energetického príjmu rozlišujeme bielkoviny rastlinného pôvodu- strukoviny, sója a živočíšneho pôvodu- kuracie,morčacie mäso ,ryby, červené mäso, mlieko, vajcia, mliečne výrobky.

Vitamíny a mineráli: Potreba vitamínov a minerálov, ktoré fungujú v organizme predovšetkým ako katalyzátory rôznych chemických procesov je u športovcov pomerne vyššia.

Niektoré vitamíny ( A,E,C ) a minerály (Zn, Se) označované ako antioxidanty majú svojim  spôsobom nielen schopnosť znižovať negatívny vplyv stresu na zdravie a výkonnosť ale aj urýchľovať celkový proces regenerácie síl.

Ladislav Lupták