• Seminár LDM Bratislava 30 rokov na Slovensku

• Na seminári sa zúčastnili žiaci 2.B triedy odboru Technik energetických zariadení budov. Seminár sa uskutočnil 10.10. 2024 v Hoteli DIXON -  RESORT pri príležitosti 30-teho výročia pôsobenia spoločnosti LDM Bratislava s.r.o. na slovenskom trhu.

Spoločnosť LDM je mimochodom výhradný výrobca a dodávateľ armatúr a regulačnej techniky pre väčšinu teplární na Slovensku. Zabezpečuje dodávku špecializovanej regulačnej techniky pre jadrové elektrárne v SR a ČR a dodáva svoje kvalitné výrobky do firiem na celom svete.

Na seminári bol predstavený celý výrobný sortiment LDM spolu s novinkami a výpočtový program pre návrh regulačných ventilov "Ventily LDM".

Seminár našim žiakom umožnil nahliadnuť do zložitej problematiky regulácie a merania a pravdepodobne prispel k motivácii učiť sa získavať teoretické a praktické vedomosti aj na podobných odborných prezentačných akciách. Chceli by sme poďakovať usporiadateľom semináru za vytvorenie príjemného audio-vizuálneho prostredia v kongresovej sále Hotela Dixon. Radi sa opäť zúčastníme na podobných náučno-prezentačných akciách, ktoré spájajú teóriu s praxou a sú dôležité pre ďalší rozvoj žiakov napríklad aj pri rozhodovaní pre štúdium na VŠ.

• NIE JE LAVIČKA AKO LAVIČKA

• Za lavičkou, nie však na sedenie, sme s našimi študentami operátormi stavebnej výroby z tried II.A, III.A a IV.A absolvovali odbornú stavebnú exkurziu do Krupiny na pripravovanú výstavbu Bytového domu.

Na stavbe nás čakali zástupcovia spoločnosti VERÓNY OaS s.r.o, ktorý uvedenú stavbu budú realizovať a taktiež nás čakalo pripravené územie už so zameranými kolíkmi podľa výkresu základov z projektovej dokumentácie.

Pán geodet nás oboznámil so svojou  prácou v rámci prípravy, počas realizácie a po realizácii – pri kolaudácii stavby. Ukázal nám prácu s nivelačným prístrojom.

Pred samotnou realizáciou stavby a teda aj pred výkopovými prácami  je potrebné zamerať ±0,000 – nulu stavby. Hodnota ±0,000 stavby sa musí premietnuť na spomínané lavičky.

Čo je to teda tá lavička? Lavička je veľmi dôležitá pomocná drevená konštrukcia vyskladaná so zvislých lát (jeden koniec je zrezaný do tvaru V) pevne zatlčených v zemi  a vodorovnej dosky pripevnenej k zvislým latám. Geodetom zameraná výška lavičky sa nemení počas celej výstavby a slúži ako pevný bod od ktorého sa odčítavajú výšky v rámci stavby a ďalších postupujúcich prác potrebných pri realizácii diela.

Tu platí heslo: „dva krát meraj, ale od lavičky“.

Naši žiaci si vyskúšali priamo v teréne  osadiť lavičky – nie na sedenie J ale na vynesenie ±0,000. Bola to práca namáhavá – zatĺkali pomocné stĺpiky pre možnosť  upevnenia vodorovnej dosky - lavičky. Vyžadovalo to aj veľkú dávku presnosti. Následne nato naťahovali povraz medzi lavičkami, ktorým v priestore vyznačili obrys budúceho obvodového muriva bytového domu.

Ďalej žiakom pán majster spoločnosti VERÓNY OaS s.r.o .vysvetlil, že obrys budúcej stavby – teraz vynesený povrazmi, sa zaznačí na terén sprejom. Vyznačí sa predpísané rozšírenie základov a tým je obrys stavby  zameraný , aby sa  mohlo začať zo zemnými prácami.  Navrhovaný bytový dom bude založený na základových pásoch a teda je potrebné vykopať ryhy pre ich následné zabetónovanie. Avšak ešte pred samotnými výkopovými prácami  je potrebné  vrchnú vrstvu t.j. mačinu (trávnik so zemou v hrúbke 300 mm)  odviesť. Podľa informácii bude mačina  využitá na zatrávnenie v rámci inej stavby v pôsobnosti spoločnosti VERÓNY OaS s.r.o..

Touto cestou chceme poďakovať spoločnosti VERÓNY OaS s.r.o, za sprístupnenie staveniska, za ich námahu, ochotu a čas sa nám venovať a v neposlednom rade za prezentačné materiály a bezpečnostné prvky, ktoré nám spoločnosť zabezpečila.

• SlovakiaTECH Košice

• Viete, že existuje dom zo slamy? Dokonca má dlhšiu životnosť a požiarnu odolnosť ako tradičný murovaný dom? Toto všetko sme sa dozvedeli od slovensky hovoriaceho Nóra v Košiciach 25.09.2024 počas podujatia SlovakiaTECH. Zúčastnili sa ho žiaci odboru Technik energetických zariadení budov z tried 4.B a 2.B spolu s triednymi učiteľkami M. Renčovou, S. Barcajovou a učiteľa odborných predmetov I. Šinského. Fakt, že exkurzia zaujala sme si overili počas spiatočnej cesty v autobuse, uskutočnením krátkeho kvízu. Vedeli by ste odpovedať aspoň na túto kvízovú otázku?

Aká je alternatíva k slame používaná v Ázií?

a) Kukurica

b) Bambus

c) Seno

d) Ryža

Na správnu odpoveď sa opýtajte štvrtákov technikov, mali takmer všetci 100% úspešnosť.

Exkurzia do Košíc sa mohla uskutočniť vďaka Regionálnemu centru kariéry BBSK, ktoré nám poskytlo dopravu zadarmo, za čo veľmi pekne ďakujeme.

• KAM NA VYSOKÚ ROADSHOW 2024

• Do konca školského roka ostáva presne 273 dní. 🗓️ Naši tohoroční maturanti už určite dumajú o tom 🤔, kam sa prihlásiť na vysokú školu. Možnosti im predstavilo podujatie, ktoré sa konalo 26. septembra. Ide o ROADSHOW 2024. 🧑‍🎓Čo o podujatí hovoria samotní organizátori? 🗨️ „Žiaci sa v dnešnej dobe často stretávajú s ťažkosťami pri rozhodovaní sa, akým smerom sa majú uberať ich kroky po ukončení strednej školy. Výstava Kam na vysokú na to ponúka odpoveď. Poskytuje možnosti získať informácie nielen o slovenských a českých vysokých školách, ale aj o študijných programoch a podmienkach štúdia v zahraničí. Výstava je zameraná najmä na žiakov 3. a 4. ročníkov stredných škôl, ktorí si už začínajú klásť otázky týkajúce sa ich budúcej kariéry a vzdelania. Táto výstava im umožňuje priamo komunikovať so zástupcami vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky, čím sa dozvedia viac o možnostiach štúdia, ubytovania, financovania, ale aj o budúcich pracovných príležitostiach.“

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: Facebook | Instagram | TikTok | Youtube