• Školský špeciálny pedagóg

• ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG

• Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Radoslava Bínová

Kde ho nájdete: Školského špeciálneho pedagóga nájdete v chodbe oproti bufetu, posledné dvere vpravo (oproti rysovni)

Kontakt: binova@stavebnabb.eu

Čo je jeho prácou?

PRÁCA SO ŽIAKMI:

·       Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými vzdelávacími potrebami.

·       Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne. Individuálna špeciálnopedagogická reedukácia je zameraná hlavne na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky.

·       Reedukačné hodiny každého žiaka vychádzajú z výsledkov predchádzajúcej psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky, zvládanie matematických operácií.

·       Individuálnu hodinu je tiež možné využiť na objasnenie obsahu edukácie, ktorý sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho žiakovi nepodarilo pochopiť.

·       Medzi pomôcky využívané na individuálnych hodinách patrí odborná literatúra, pracovné listy, cvičenia, upravené podľa potreby žiaka, didaktické hry, čitateľské tabuľky, tabuľa  a rôzne iné pomôcky.

·       Školský špeciálny pedagóg tiež pracuje so žiakmi na základe aktuálnej potreby - hlavne písanie diktátov po predchádzajúcej príprave.

·       Zabezpečuje žiakom potrebné psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia.

·       Školský špeciálny pedagóg počas svojej práce tiež prehodnocuje výchovno-vzdelávacie postupy žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, a ak je zlyhávanie žiaka zapríčinené špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, hľadá vhodnú formu skúšania a hodnotenia.

KOMUNIKÁCIA S RODIČMI

·       Rodičia si môžu dohodnúť termín na konzultáciu so špeciálnym pedagógom podľa potreby, iniciovať stretnutie môžu obe strany.

·       Témou stretnutia rodiča so špeciálnym pedagógom býva informovanie rodiča o aktuálnych problémoch a pokrokoch, výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na žiaka pri prekonávaní jeho špecifických potrieb.

·       Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka, spolupráca rodiny a školy pri plnení školských povinností ako súčasť reedukácie a práce s problémovou oblasťou.

KOMUNIKÁCIA S UČITEĽMI

·       Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP.

·       Podieľa sa na príprave individuálneho výchovnovzdelávacieho programu pre začleneného žiaka.

·       Počas školského roka informuje vyučujúcich o zmenách a aktuálnom stave u jednotlivých žiakov.

Školský špeciálny pedagóg pomáha učiteľom modifikovať a následne hodnotiť testové úlohy  diktáty.