• Blog

      • Ochorieť na COVID 19 môže každý
        • Ochorieť na COVID 19 môže každý

        • 04.05.2020 15:43
        • Mnohí z nás si až v súčasnej dobe uvedomujú, aký má veľký dosah fakt, že niektorí ľudia, už aj v tak vyspelej dobe ako prežívame, nedodržiavajú základné hygienické opatrenia pre ochranu svojho zdravia a zdravia svojich blízkych.
        • Mnohí z nás si až v súčasnej dobe uvedomujú, aký má veľký dosah fakt, že niektorí ľudia, už aj v tak vyspelej dobe ako prežívame, nedodržiavajú základné hygienické opatrenia pre ochranu svojho zdravia a zdravia svojich blízkych. Až epidémia korona virusom COVID-19 nám ukázala nebezpečenstvo a možnosť ohrozenia toho, čo nám je najvzácnejšie, nášho zdravia.

          Poďme však na začiatok, ozrejmiť si, čo to koronavírus vlastne  je a kto sa môže týmto vírusom nakaziť? Koronavírus, ktorý  spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný koncom roka 2019 v Číne, kedy sme my na Slovensku tomu nepripisovali žiadny väčší význam, až do doby, kedy sa tento vírus začal rozširovať do Európy a dnes s ním bojuje celý svet. Tento vírus  predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol doposiaľ známy a toto  ochorenie patrí medzi kvapôčkové infekcie. Okolo šírenia koronavírusu vznikajú mnohé fámy, ochorenie nezastavia antibiotiká, ani alkohol, či očkovanie proti bežnej chrípke.

          Kde vznikli zárodky epidéme? Molekulárna biologička Soňa Peková podľa melekulárnych testov tvrdí, že tento vírus je podobný tomu, ktorý pochádza z netopierov (ktoré mimochodom Aziati, tak zbožňujú), ale rovnako aj tvrdí, že príbuzný tohto vírusu je vírus SARS, ktorý sa objavil vo svete v roku 2002 a 2003.Príznaky Ochorenia COVID 19 sú podobné príznakom bežnej chrípky a preto bolo spočiatku toto ochorenie ku chrípke aj prirovnávané a bagatelizované.

          Pýtate sa, kto sa môže týmto vírusom nakaziť? Odpoveď je jednoduchá, každý z nás. U rôznych ľudí môžu maž tieto príznaky rôznu intenzitu, to všetko záleží hlavne od sily ich imunitného systému a preto je toto ochorenie najnebezpečnejšie u starších ľudí, či ľudí s inými zdravotnými problémami. Pre takýchto ľudí, či už starších alebo chorých je však tento vírus omnoho nebezpečnejší ako chrípka. Preto je dôležité v prípade príznakov, aj keď sú mierne, ostať doma, pretože nikto z nás si bez testovania nemôže byť istý, že koronavírus nemá, nakoľko aj ľudia, ktorí nemajú vôbec žiadne príznaky, môžu byť prenášačmi tohto vírusu, ktorý je veľmi vysoko infekčný. Najčastejším spôsobom nákazy je podľa všetkého vdýchnutie kvapôčok pri medziľudskom kontakte. Pri jednom zakašľaní sa do vzduchu môže dostať až 3000 takýchto kvapôčok, preto je veľmi dôležité kašľať správnym spôsobom do lakťa a hlavne nosiť ochranné prostriedky, v tomto prípade rúško.Napriek tomu, že spôsoby prevencie sú známe, vírusu sa podarilo rozšíriť po celom svete a Svetovou zdravotníckou organizáciou už bol označený za pandémiu.

          Pýtate sa, čo nám môže pomôcť? Pri liečbe tejto choroby sa zatiaľ musíme spoliehať predovšetkým na vlastný imunitný systém. Aj keď prichádzajú povzbudivé správy o možnom lieku z Austrálie, Japonska, Izraela, Anglicka, ktoré už začína skúšať vakcínu na dobrovoľníkoch, klinické testovanie potrvá aj v zrýchlenom režime ešte dlhé mesiace. Najlepšou zbraňou je preto prevencia, respektíve snaha spomaliť šírenie infekcie tak, aby v jednom momente nebol počet nakazených, ktorí na prežitie budú potrebovať hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť, vyšší, než je kapacita slovenských nemocníc. 

                      Preto buďme naozaj všetci disciplinovaní, odložme návštevy rodičov, starých rodičov a ak to nie je naozaj nevyhnutné, nikam nechodievajte, trávte čas tam, kde je to momentálne najbezpečnejšie, so svojou rodinou a robte veci, ktoré ste kvôli každodenným povinnostiam nemohli. Nehanbite sa nosiť ochranné rúška, či odmietnuť osobný kontakt, sú to totiž všetko kroky, ktoré vás môžu ochrániť pred touto nákazou.                         

                                                                                                                   Majka Chabanová

        • Naspäť na zoznam článkov