Projekt Radon GPS „Ako môžu budúci stavební odborníci pomôcť odstrániť prekážky, ktoré občanom bránia pri prijímaní radónových nápravných opatrení“
Od mája 2023 sa naša škola zapojila do projektu RadonGPS, ktorý získal finančnú podporu z programu EURATOM Horizon 2020 pre výskum a odbornú prípravu prostredníctvom grantu č. 900009 s názvom RadoNorm. Projekt RadoNorm je tiež inkubátorom pre projekty občianskej vedy v celej Európe a jeho základným cieľom je umožniť vzájomnú spoluprácu občanov a odborníkov v problematike radónu na projektoch zameraných na meranie radónu a nápravné protiradónové opatrenia. Slovensko sa vďaka občianskemu združeniu NatuRadon stalo jedným zo šiestich štátov EU, ktoré túto finančnú podporu získali.
Cieľom projektu je porovnanie krátkodobých meraní radónu (2 týždne) pomocou aktívnych detektorov dlhodobých meraní radónu pasívnymi detektormi (3 mesiace) v interiéri rodinných domov a zapojenie študentov stredných stavebných škôl (ako budúcich stavebných profesionálov) do návrhu protiradónových opatrení. Zároveň podporiť spoluprácu občanov, ktorí majú o problematiku radónu v rodinných domoch záujem s budúcimi stavebnými odborníkmi - študentmi pri hľadaní odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa radónových nápravných opatrení.
Slovenská technická univerzita Bratislava, stavebná fakulta
Problematike radónu v objektoch sa žiaci našej školy venujú na hodinách pozemného staviteľstva. Na prehĺbenie vedomostí z tejto oblasti boli zamestnancami SvF STU docentom Ing. arch. Romanom Rabenseiferom, Dr. tech. a Ing. Krajčíkom realizované odborné prednášky o protiradónových opatrenia v objektoch. Počas práce na projekte RadonGPS študenti v prípade potreby mali možnosť online konzultácií s uvedenými pracovníkmi SvF STU.
Napísali o našej spolupráci: https://www.svf.stuba.sk/sk/zivot-na-fakulte/aktuality/spolupraca-so-strednymi-skolami-na-projekte-horizon.html?page_id=9940
Dňa 8.4.2024 prebehlo na pôde školy slávnostné vyhodnotenie spolupráce na projekte Radon GPS za prítomnosti všetkých zúčastnených. Škola za účasť na projekte RadonGPS obdržala od vedenia SvF STU ďakovný list. Každý žiak dostal Certifikát za aktívne podieľanie sa na riešení projektu občianskej vedy a odmenu, skrytú v modrej obálke s bielou stužkou. Prečo práve táto kombinácia? Biela stužka je symbolom rakoviny pľúc, ktorú môže spôsobiť práve radón.
Žiaci našej školy
16 žiakov vykonalo vo vybraných nehnuteľnostiach meranie krátkodobými aj dlhodobými detektormi. Následne 15 žiakov organizačnej zložky SPŠ stavebnej vypracovalo z daných podkladov požadovanú výkresovú dokumentáciu (pôdorysy a rezy nehnuteľností). Po konzultácii s RNDr. Františkom Ďurecom, členom občianskeho združenia NatuRadon každý žiak osobne vypracoval v programe AutoCAD dokumentáciu protiradónových nápravných opatrení. K výkresom vypracovali aj krátku textovú časť a v programe Cenkros aj rozpočet. Práce so žiakmi konzultovali vyučujúce odborných predmetov: Ing. Puskailerová Katarína a Ing. Šovčíková Lenka.
Stredoškolská odborná činnosť
Vďaka účasti na tomto projekte sa dvaja žiaci Pavol Halama a Matúš Bánik dostali so svojou prácou Radón v rodinnom dome medzi 272 úspešných riešiteľov Stredoškolskej činnosti v rámci celého Slovenska. V priestoroch SOŠ veterinárnej v Nitre odprezentovali svoju prácu v rámci kategórie Staviteľstvo, geodézia a kartografia. Popoludní, počas voľného programu, spoznali krásy mesta Nitra. Aj keď sa žiaci neumiestnili na odmenených miestach, účasť na súťaži SOČ zanechala v budúcich stavbároch nezabudnuteľné zážitky.
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: Facebook | Instagram | TikTok | Youtube