• Olympiáda ľudských práv

• 10.decembra si pripomenieme  výročie  prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských páv. Výročie dokumentu, ktorý vymenúva a opisuje základné ľudské práva. Deklarácia vymenúva základné ľudské práva, akými sú rovnosť ľudí, náboženská sloboda, odmena za vykonanú prácu, právo na odpočinok, právo na bezplatné základné vzdelanie. Potvrdzuje nezrušiteľnosť a nescudziteľnosť práv všetkých členov ľudskej spoločnosti. Sú v nej zahrnuté všetky tri generácie ľudských a občianskych práv. Prijatie tohto významného dokumentu sme si na našej škole pripomenuli Olympiádou ľudských práv. Svoje vedomosti z ľudskoprávnej oblasti si preverili Hubert Pelach, David Kružliak, Simona Viktorová, Michal Medveď, Gašpar Bartoš, František Študenc, Barbora Vrabková, Timotej Hriň, Matúš Cesnak, Michal Antalec, Pavol Ďurica, Petra Zimanová, Matúš Bystričan, Dominik Leščinský, Jakub Vrbiniak, Kevin Mentuš. Víťazom sa stal Richard Koncz zo IV.A, ktorý našu školu bude reprezentovať na Krajskom kole OĽP. Držíme mu palce :)

• Študentská kvapka krvi

• Dňa 11. 11. 2019 sme v SŠ Kremnička 10, B. Bystrica zorganizovali študentskú kvapku krvi. Tento "drahocenný mok" tak dôležitý pre život darovalo 15 žiakov, z toho 9 prvodarcov a 2 pedagógovia. Všetkým patrí naša úcta a veľké ĎAKUJEM...

• Tradičná konferencia ENERGOINFO 2019

• Škola v spolupráci s Územným koordinačným centrom ZSVTS v Banskej Bystrici, Slovenskou stavebnou vedeckotechnickou spoločnosťou, Cechom vykurovania, tepelnej techniky a inštalácií, Regionálnou kanceláriou Slovenskej komory stavebných inžinierov a s finančnou podporou BB SK organizovala dňa 13.11.2019 odbornú konferenciu ENERGOINFO 2019, ktorej témami bola energetická efektívnosť, energetická bezpečnosť, ochrana životného prostredia a obnoviteľné zdroje energie. Lektormi boli prof. Puškár, prof. Petráš zo Stavebnej fakulty STU Bratislava a ďalší poprední odborníci v tejto problematike. V hľadisku bolo najviac žiakov, ale aj mnohí odborníci zo štátnej správy, samospráv, zástupcovia jednotlivých firiem a laická verejnosť.

PaedDr. Milan Ponický

• Deň filmových postáv

• V pondelok 11.11.2019 sme si trošku oživili vyučovanie a pripravili so žiakmi Deň filmových postáv. Žiaci boli veľmi kreatívni a vymysleli si kostými rôznych filmových postáv. Najviac postáv sa našlo v triede I.G, kde si vymysleli skupinku Mimoňov. Na najoriginálnejšie postavy čakala zaujímavá cena – voľná vstupenka do kina. Z SOŠ ju získala Zuzka Melíšková z I.A za postavu Vanellope z filmu Wreck It Ralph (Ralf, rozbi to) a z SPŠ Samko Hanus za do detailov prepracovanú postavu vojaka zo seriálu Černobyľ. V triedach sme našli aj iné postavy, napr. teroristu, Harry Pottera, No face, vedca z Černobyľu, vlka z Wall Street, či žiaka z Vlny.

Do akcie sa s chuťou a elánom zapojili aj učitelia, a tak ste pred tabuľami mohli vidieť rytiera, anjela, Saxanu, čerta, dojičku, Snehulienku, Draculu, Fantomasa, myšku Minnie, catwoman, indiánku, či pirátku.

Už sa tešíme, kedy si podobnú akciu zopakujeme.

Lucia Vekyová

• Sviatky v anglicky hovoriacich krajinách

• Blížili sa jesenné sviatky – Všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, americký sviatok Halloween a Deň vďakyvzdania a tak sme sa rozhodli, že to v rámci hodiny angličtiny trochu porovnáme a dozvieme sa niečo o sviatkoch v anglicky hovoriacich krajinách. Trieda III.B navštívila 29.10.2019 jazykovú študovňu Info USA v Štátnej vedeckej knižnici, kde sa študenti zúčastnili zaujímavej prezentácie o sviatkoch a tradíciách v USA a Veľkej Británii. Prezentácia bola zaujímavá a plná rôznych informácií, dokonca aj vtipných pikošiek. Keďže téma je súčasťou maturitnej skúšky, získané vedomosti žiaci určite využijú aj pri príprave na maturitu.

• Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice v Spojenej škole, Kremnička 10, Banská Bystrica  „Spomienky na J. G. Tajovského“
            • Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice v Spojenej škole, Kremnička 10, Banská Bystrica „Spomienky na J. G. Tajovského“

• Dňa 28. októbra 2019, pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc, pripravili naši žiaci pod vedením knihovníčky Ing. Oľgy Majlingovej literárno-dramatické pásmo, spojené s hudbou a spevom, venované životu a tvorbe prozaika, dramatika a básnika, Jozefa Gregora Tajovského. So svojím zaujímavým a veľmi pekným programom navštívili domovy dôchodcov v Banskej Bystrici (DD a DSS SENIUM na Jilemnického ulici, Zariadenie pre seniorov KOMUCE na Krivánskej ulici). Spoluorganizátorom podujatia bolo OZ KALOKAGATIA.

V rámci svojho vystúpenia  spomínali na osobnosť a tvorbu J. G. Tajovského, predniesli úryvky z jeho kníh a v rozhovore so seniormi si pripomenuli  jeho lásku k obyčajnému ľudu, ktorú prenášal do svojej tvorby.  Hovorené slovo sa striedalo s nádhernými tónmi heligónky a krásnymi slovenskými ľudovými piesňami, ktoré spievali  nielen žiaci, ale všetci prítomní. Bola to skutočne vznešená a krásna oslava tohto významného dňa a najväčšou odmenou pre  našich žiakov bol srdečný potlesk seniorov, ich usmiate tváre a slzy šťastia.

Podujatie organizované pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc  poskytlo všetkým zúčastneným nielen kultúrno-spoločenský aspekt, ale aj spájanie dvoch generácií, mladých ľudí a seniorov, prejavy empatie, úcty a vďaky.