• Projekt: Záložka do knihy spája slovenské školy

• Partnerské školy:

Spojená škola, Kremnička 10, 974 05 Banská Bystrica.

Koordinátorka projektu škol. knihovníčka: Ing. Oľga Majlingová, zúčastnených 20 žiakov.

Spojená škola, Štefánikova 64, Bardejov.

Koordinátorka projektu  škols. knihovník : Mgr. Eva Šofranková, 15 žiakov.

Hodnotenie:

Projekt Spgk Záložka do knihy spája slovenské školy splnil svoj cieľ a to  nadviazanie kontaktov medzi slovenskými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou na vyhlásenú tému Osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu. Tento školský rok sme znovu spolupracovali s partnerskou školou z Bardejova. Tradične naši žiaci  vyrábali záložky pre svojich partnerských kolegov. Bola to pre nich zábava, keď  mohli uplatniť vlastnú fantáziu, tvorivosť, nápady. Téma bola náročná, ale výsledok žiaci zvládli  výborne. Vyhľadávali osobnosti, s ktorými sa stretli na hodinách dejepisu, občianskej náuky, alebo  osobnosti, o ktorých počuli z médií. Tešíme sa na ďalší ročník.

Záložkári z SŠ Kremnička 10, Banskej Bystrice

• Jesenná výzdoba v školskom internáte

• Po roku znovu prišiel jesenný čas a sním aj kreatívna súťaž v školskom internáte. Naši študenti preukázali svoje zručnosti, tvorivosť – veď posúďte sami a pozrite foto. Vyhodnotenie súťaže bolo náročné na spravodlivé ocenenie ako za tvorivosť, tak aj za prácnosť úžasných výtvorov študentov.

• Medzinárodný cestný beh pod Pamätníkom SNP

• Spojená škola, Kremnička 10, v Banskej Bystrici, zorganizovala 5. 10. 2019 tradičný Medzinárodný cestný beh v areáli pod Pamätníkom SNP, ktorý bol už dvadsiatym druhým v poradí. Spoluorganizátormi podujatia boli Banskobystrický samosprávny kraj, MESTO Banská Bystrica, Múzeum SNP, Banská Bystrica, AK SVETLOŠÁK, Banská Bystrica a KALOKAGATIA BB, občianske združenie, Banská Bystrica. Podujatie bolo organizované nielen pre bežcov registrovaných v športových kluboch, ale pre všetkých  športových nadšencov v rôznych vekových kategóriách. Najmladším účastníkom bol iba trojročný Simonko z Banskej Bystrice. Okrem slovenských bežcov, prijali pozvanie partnerské stredné školy z Poľska (Tarnow) a Maďarska (Békéscsaba), s ktorými SŠ v Kremničke udržiava dlhoročnú spoluprácu. Aj napriek nepriaznivému počasiu sme boli svedkami pozoruhodných výkonov účastníkov tohto pekného podujatia, prostredníctvom ktorého sme si uctili pamiatku obetí Slovenského národného povstania.

• Technická súťaž žiakov ZŠ

• Podporiť a usmerniť záujem talentovaných detí a mládeže do technických oblastí. Ukázať im zábavnou formou svet vedy a techniky to bol jeden z cieľov IX. ročníka „Technickej súťaže žiakov ZŠ“ , ktorú zorganizoval klub AMAVET 937 pri SŠ , Kremnička v spolupráci s ÚKC ZSVTS Banská Bystrica. Súťaž sa uskutočnila v SŠ Kremnička.  Súťažiacich privítal riaditeľ SŠ PaedDr. Milan Ponický. Súťaž otvoril a moderoval Vladimír Kováčik vedúci klubu AMAVET 937. Súťažilo sa v 4 odborných kategóriách z oblasti logiky, matematiky, geometrie, vedy a techniky, astrológie a v jednoduchom experimente pod názvom „Využitie plastového odpadu“, kde súťažiaci dostali použitú plastovú fľašu a mali navrhnúť jej využitie v domácnosti. Úlohu riešili  nakreslením jednoduchej skice a následnou úpravou tvaru fľaše. Výsledky súťažiacich vyhodnocovala odborná porota zložená z dvoch členov AMAVETu  a dvoch členov ÚKC ZSVTS . Súťaže sa zúčastnili žiaci zo ZŠ Pieninská, ZŠ Radvanská, ZŠ Badín, ZŠ Ďumbierska, ZŠ Hrnčiarska, Zvolen, GĽŠ Hronská Zvolen. Po  vyhodnotení ich výsledkov sa na prvom mieste  umiestnil žiak Jakub Markech zo GĽŠ, Zvolen, na druhom mieste sa umiestnil žiak Adam Blažko zo GĽŠ, Zvolen a na treťom mieste sa umiestnil žiak Samuel Dian zo ZŠ Radvanska 1, Banská Bystrica. Súťažiaci boli odmenení vecnými cenami a diplomami. V rámci škôl sa na prvom mieste umiestnilo GĽŠ, Zvolen na druhom mieste ZŠ Radvanska 1, Banská Bystrica a na treťom mieste ZŠ Hrnčiarska, Zvolen.. Školy získali poháre a diplomy. V rámci súťaže boli všetci súťažiaci odmenení špeciálnou cenou ,ktorú venoval ÚKC ZSVTS s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja vo forme bezplatnej účasti na tematickom zájazde do technického múzea v Košiciach. Okrem súťaže členovia klubu AMAVET  pripravili pre súťažiacich a záujemcov  ukážky zo svojej činnosti.

Záverom môžeme konštatovať, že usmerňovanie a vzbudzovanie záujmu žiakov o technické oblastí má veľký význam vo výchovno vzdelávacom procese a v práci pedagógov. Podujatia podobného zamerania prispievajú, že záujem mladých ľudí o technické odbory v rámci činnosti AMAVETu  má stúpajúcu tendenciu.

Vladimír Kováčik

vedúci klubu AMAVET 937